((ne te njejten koh) po ju njoftoj qe "Fantastico Apocalypse" esht shum shum afer (e dine qe ne tana videot nuk ka data, dit/ore, dhe ndodh qe koha spjegohet ndryshe) e ajo pse po ju shkruj tash esht (pergjegjsia) se "Fantastico Apocalypse" ndoshta zgjat (qe ka shum mundsi) disa (pak) vjet (kjo nvaret edhe prej ju njerzve (sepse ky bahet qe ju te vehtdisoheni)), "ndoshta disa (pak) muaj"? e kjo esht per juve qe keni shum pak koh te pergaditni (per spaku dy vjet).. (e ju qetu ne "belgjike" qe po me boni zhurma dhe fjal fyrse: shum shpejt te vetmet fjal qe keni me i ndegju jan "il faut évacuer le lieux".. : )) - (tan e dini qe "misioni" jem esht qe ta shpetoj token.. por "nuk e di" as une (as ju) se a "duhet ta shpetoj nga Fantastico Apocalypse" apo ne Fantastico Apocalypse? por sidoqoft une po provoj qe ta shpetoj ket planet.. une mundsit i kam por kjo nvaret edhe prej njerzve.. une per projekte te mija nuk lypi "pare" por do te mjaftonte mospengesa (mikrrobet sekrete (me hile) "per motivim dhe koncentrim ne pune": po me lshojn zana me sharje ne "ndegjuset" ne vesh, ne qdo muzik dhe ne zhurmat e qdo aparati (qe tash (ne efekte te droges) keto budallaki (me rezultat 0) po me shtin edhe me kesh : ) (kur po menoj sa budallen e man kjo tok : ) (tashpertash : )), e do te ishte e mirseardhne perkrahja("jo materiale").. qe ta shpetoj token.. (BABA I DYT)) - (lexone edhe "source code" te faqes) - (une ditet e fundit e paralajmrova "Fantastico Apocalypse", une tash sa i perket kohes "F. A." si per tash si edhe per pak/shum koh, tash jam i "hutum".. por shum besimtarve ju ka "jet marak" pse nuk ndodhi "F. A." sot? e nese me pysni mue une nuk e di qka me ju pergjigj a ma mir apo ma keq pse nuk ndodhi sot? shembull nje shembull i vertet: "po te ndodhte sot "F. A.": ketu ne banesen ku jam (perveq dhe mas pak kohe te "asteroidve") do ta perfshinte nje "tsunami" qe une me ish desht me mbijetu brenda baneses plot me uje per disa koh.. e kjo pse nuk e di a ma mir a ma keq pse nuk ndodhi sot "F. A." eshte pse une BABAIDYT "Fantastico Apocalypse" e kam perjetu pjes pjes.. "ju nuk keni ide qka esht F. A." e une po ju them qe per kohen qe ju kam fol kur jan "faru dinosaur-t me pluhun kozmik(dhe asteroid)" dhe koha e profetit nuh/noa jan e njejta koh.. edhe ajo qka ka ndodh ne kohen e profetit nuh/noa me tash jan e njejta.. qe ta kuptoni ma mire po jau tregoj do te ardhme te mundshme qe i kam pa (qe do te ndodhte keshtu nese nuk i lexoni edhe ndegjoni fjalt e mija (nese nuk pergaditni)).. 1. ne nje te ardhme mas "Fantastico Apocalypse" thmija adoleshent bajn thmi (lindin thmi).. 2. ne nje tjeter njerzit bajn biznes 1 "arm" e ndrrojn me 4 "aparate" (si aparate te thjesht te kafes se kuzhines).. 3. banesen teme (ne belgjike, 100 km larg deti) e perfshine "tsunami".. e nga kjo e ardhme kuptohet qe nga bombardimi i tokes dhe detnave me asteroid, krejt rrafshinat ne krejt token mbulohen me uj (kshtu perzihen edhe ujnat e pishem, me ujna te detit) dhe "tsunamet" shkatrrojn gjithqka neper rrafshina ne krejt token.. e kshtu shkatrrohet gjithqka edhe shumica e njerzve.. per kete ata pak njerz qe kan shpetu (neper bjeshk) edhe "thmija, lindin thmi" qe ta popullsojn token me njerz qe te zhvillohen ma shpejt.. edhe e ndrrojn 1 "arm" me 4 "aparate" te thjeshta.. sepse (asteroid shkatrrojn shumicen qka esht ne siperfaqe te tokes) por "tsunamet" e shkatrrojn 100% qka ka neper rrafshina.. e po jau kujtoj qe sot gjithqka esht e ndertume neper rrafshina edhe kurgjo nuk esht e sigurume "kunder katastrofave" perveq bunkerave te ushtris ku i rujn armet.. e kshtu per ket arsye armet e ushtrive neper bunkera do te shpetojn e kshtu njerzit do te bajn biznes me to ku do ti nderrojn 1 "arm" per 4 "aparate" te thjeshta.. ju njerz duhet ta kuptoni qe "Fantastico Apocalypse" esht i pa shmangshem.. esht qeshtje kohe edhe te pergaditni per aq koh sa keni.. nga fjalt nalt kuptohet gjithqka por une po e ndjiej te nevojshme qe te jau jepi do kshilla (sa ma shkurt): dmth shpetimi po dihet qe esht vetem neper bunkera neper bjeshk te larta.. ajo qka njerzit kan nevoj ta din esht "rendsin dhe shpetimin e teknologjis" (shum njerz nuk e din pse jeta sot esht ma e mire se para 100/200 vjetve? e dine se tash esht ma e mire shkaku teknologjis ose shkaku i makinave qe i zavencojn njerzit..) ajo qka duhet te runi ne bunkerat neper bjeshk ma se shumti jan: (tana duhet te pshtjellen ne najllon dhe te sigurohen nga uji) qelsi i teknologjis jan mikroskopat "sem" (scaning electrone microscope).., "makinat qe prodhojn makina", shembull "makina qe marojn/prodhojn/printojn micro-procesor, nano-procesor, micro-calculator".. makina qe prodhojn "ekrane".. makina qe prodhojn "usb-memory-stick", "micro-sd" (nano-teknologji).. dhe ne pergjithsi makina qe prodhojn makina ose makina qe prodhojn mjete.. ne fund edhe printera-3d.. gjenerator te electricitetit.. kompjutera me shum hardiska me shum informata si libra electronic te kimis (libra shkencor), te fizikes, te matematikes, te elektronikes, te biologjis (libra shkencor), dhe ne pergjithsi informacione enciklopedike shkencore.. po e perseris qe qelsi i teknologjis jan mikroskopat "sem" (scaning electrone microscope (te vertet)) qe nuk bon pa ta.. shum kush nuk e din qe ne shkenc shum "kopjohet natyra" dhe njerzit shum e "kopjojn punen e njani-tjetrit" e mikroskopat "sem" gati gjithmon ta zgjidhin gati gjysen e problemit, shembull qdo product kimik me microscopa "sem" muni me pa perberjen kimike (formulen kimike te ati elementi) e kshtu e keni vetem gjysen e problemit: si ta "sintetizoni" at element.. edhe te "kopjimi-teknologjik" ksaj radhe po jau marr shembull "cd-jat muni me i kqyr me mikroskopa "sem", e me i pa se 0 ne praktik dmth shtresa e aluminit ne cd e pa prekne, e 1 dmth shtresa e holl e aluminit ne cd e shkatrrume me llaserin-shkrues, e kshtu kur lexohet me laser-lexues drita lshohet nga posht lart ne cd "si pasqyre" dhe nese kthet drita posht ne photo-diod esht 1 nese jo 0".. ky esht vetem shembull qysh me kopju teknologji.. dhe se microscopat "sem" jan qelsi i teknologjis.. dhe ajo ma e mira per informata shkencore jan qe te prodhohen edhe shum shum video si "how it's made" (ju gjermont, (qe mas pak dite masi ja nisa me marr "1p-lsd") ju e ndalut "1p-lsd" ne gjermani : ) ,(dhe ne porosin e fundit te "100x 1p-lsd blotter 100mcg" perdort dredhi, dhe i zavencut me produkte tjera (me emna qe nuk ekzistojn)), tash po jau la nje "borgj", qe ta beni nje video "how it's made" per "lsd dhe "1p-lsd", sepse une jom profet drogirash : )) - "per gjithqka (sidomos gjithqka per kimi dhe gjithqka per fizik)".. dmth perparsi ka teknologjia por ju ne bunkerat neper bjeshk duhet rezervoni edhe shum ushqim sidomos shum, shum mill, grun, dhe krejt tjerat qe perdoren shum (pa e harru ujin (masi ne fillim perzihen ujnat e pishem me te detit, e tani shterrohen pa shi)).. (duhet ta llogaritni qe edhe masi te kalon "pluhuni kozmik") shkon gati edhe 1 vit deri ti merrni frutet e ushqimeve qe i mbillni.. dmth duhet te keni shum rezerva.. ne bunkerat neper bjeshk nje rendsi te madhe duhet tja kushtoni edhe kafsheve.. sa per kujtes nga kafsha e keni "tamlin, kosin, djathin, mishin" - "lkuren per mbules".. jau punojn token.. dmth jan te domosdoshme per jet.. ata qe kan pasuri mund te rujn kafsh tjera (te ndryshme) qe te bejn biznes mas "F. A.".. ne bunkera neper bjeshk apo bira te thjeshta duhet ti runi edhe shum "automjete" te rendsishme.. sidomos aso qe e punojn token (si traktor etj).. ajo qka duhet ta msoni permendsh nga "F. A." eshte se nga "F. A." gjithqka shkatrrohet.. ju shpetoni vetem neper bunkera ne bjeshk dhe shpetojn vetem ato (automjete, makina, aparate, tesha, etj) qka i shpetoni ju (neper bunkera, podrume, bira).. masi te mrrin pluhuni kozmik, "normalisht i keni 2 dite kohe (ashtu veq me pluhun)" - "2 dite deri te fillojn te bien asteroid".. nese i pergaditni bunkerat neper bjeshk perpara keto 2 dit do te ju mjaftojn qe te baheni/pergaditni neper bunkera ne bjeshk.. per ket shtetet e medha dhe te pasune mujn me u pergadit shum mir (ato shtete qe nuk kan bjeshk duhet te bashkpunojn me ato qe kan..) por shembull nga shtetet si kosova e kan shum fshtir ta organizon shteti ket.. le te organizohen sa te mujn, por une i kshilloj shqiptart =>besimtar<= qe spaku le te jen te pergadit me ushqim rezerv per gati 1vit (ushqim rezerv qe te jet i gaqem dhe qe mund vazhdimisht te zavencohet) e bunkerat tekefundit "improvizoni" edhe masi te mrrin "pluhuni kozmik" (gjaja e par qka duhet te boni esht me i bajt dhe mundsisht me i "ambalu" siguru kunder ujt krejt aparatat qe i keni te shpija, teshat dhe krejt gjanat me vler tana me i bajt ne podrume dhe bira ne tok) brenda atyne 2 diteve te para sa keni koh, ne dukagjin, te bjeshket e nemuna, ne rugov me bagera muni me qel kanale shembull 2 metra gjon, 3 metra fell, dhe brenda kanali bira anash per njerz (qe t ken streh) ne bjeshk, ne kanale mos u frigoni nga uj qe jau mbush shiu kanalet me uj sepse masi te mrrin pluhuni kozmik, nuk ka ma rreze dilli, kshtu nuk ka as avullim detnave, e kshtu nuk ka as shi as bor as re deri sa te largohet pluhuni kozmik (si te largohet pluhuni kozmik (per dasem) diten e par ju vi ne dukagjin "bashk me ret" (ma interesant se neper filma dhe prralla) - (kshtu esht e shkrume)).. dhe nuk bahet ftoft krejt si ne "antractica" sepse toka nxehet edhe nga brendija e saj.. por ne bjeshk keni dru/male boll qe ndoshta muni me pergadit edhe buk edhe me u nxe?.. por ketu prap po ju them mos i harroni kafsht, (tash shqiptart e katuneve te moshum) i keshin se qysh perpara kan flejt ne kulla shqiptare ku zakonisht ne katin e par i kan pas edhe kafsht ne kulla/shpija.. por shqiptart e vjeter le ta "studiojn" ket se pse perpara osht kan e domosdoshme ajo, e kshtu kulla shqiptare le te jet shembull se duhet te perkushtoheni per kafsh gati edhe sa per veti.. kryesorja esht qe ta keni ushqimin rezerv (te zavancushem) per gati 1vit, sepse per strehim, "improvizoni" diqka.. dhe kshtu po i kshilloj tan =>besimtart<= te krejt popujve.. edhe prap po jau perseris ajo qka duhet ta msoni permendsh nga "F. A." eshte se nga "F. A." gjithqka shkatrrohet.. ju shpetoni vetem neper bunkera ne bjeshk dhe shpetojn vetem ato (automjete, makina, aparate, tesha, etj) qka i shpetoni ju (neper bunkera, podrume, bira).. ne fun vetem po jau kujtoj qe une qe po ju flas, po ju flas "brenda mikroskopi" (100 aparateve) dhe nen efektet e drogave si fr"serum de verite".. (BABA I DYT)

 

"Fantastico Apocalypse" (2000 vjet i vjeter, dhe i vertet): Engjelli i ra trumbetes. ((si ne kohen kur jan faru dinosaurt : )) ne kohen e sulmit me "pluhun kozmik" (pluhun njejt si i sahares : )) - (Dielli u be si thes leshi, hena u be si gjak dhe yje ("asteroid (ngjajshem si "bomba-h")" (por ne te njejten koh edhe "minerale" : )) - (brenda "pluhunit kozmik", qe do te vjen nga ana "nord" e tokes/galaktikes..)) te qiellit rane ne toke, ashtu si pema e fikut..) - (Mbreterit e tokes, paria, komandantet ushtarake, te pasurit, te fuqishmit dhe çdo skllav e i lire, u fshehen shpellave e shkembinjve te maleve. Ata vazhdojne t’u thone maleve e shkembinjve: Bini mbi ne e na fshihni nga syte e Atij qe rri ulur ne fron (BABAIDYT) dhe nga zemerimi i Qengjit, Pashe nje yll (planet) qe kishte rene nga qielli ne toke (ne nord-america), dhe atij iu dha qelesi i humneres. Ai e hapi humneren dhe prej saj doli tym si nga nje furre e madhe. Dielli dhe ajri u erresuan nga tymi i humneres. Nga tymi (i "yllit"(planetit) qe e ndan nord-america ne tri pjes) dolen mbi toke "dragojt jashtetokesor" .. nuk iu lejua t'i vritnin njerzit (pa vulen/shejen BABAIDYT), por duhej t'i torturonin per pese muaj, siq mundohet nje njeri kur e pickon akrepi. Ato dite, njerezit do ta kerkojne vdekjen, por s'do ta gjejne kurrsesi. Do te duan te vdesin, por vdekja do t'u ike. "dragojt jashtetokesor" Ne koke kishin kurora si prej ari, fytyra e tyre ngjante me fytyren e njeriut dhe floket i kishin si floke grash. Dhembet i kishin porsi te luaneve, dhe kishin parzmore si parzmore prej hekuri. Zhurma e kraheve te tyre i ngjante zhurmes se karrocave me shume kuaj, qe rendin drejt betejes. Ata kane edhe bishta e thumba si te akrepave. Ne bishtat e tyre gjendet autoriteti qe t'i torturojn njerezit per pese muaj. Ata kane mbi vete nje mbret (BABAIDYT) - (qe vetem atij i binden), engjellin e burgut (burgut: planetit toke) .. Atyre iu dha autoritet, po ai autoritet qe kane edhe akrepat e tokes, dhe iu tha te mos demtonin bimesine e tokes, asgje te gjelber, as ndonje peme, por vetem ata njerez qe nuk e kane ne balle vulen e profetit suprem (BABAIDYT):